Alkomat online

 

 

 

Internetowy Alkomat Wirualny

Witaj, nie jestes zalogowany.
Aby wpełni korzystać z możliwości serwisu zaloguj się tutaj.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się za darmo.

Zasada działania alkomatu


Poniższy tekst omawia zasady działania elektronicznego alkomatu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak działa alkomat internetowy zapoznaj się z tym materiałem.


Jak działa alkomat?


Alkomat, nazywany także testerem trzeźwości jest elektronicznym urządzeniem, dzięki któremu możemy łatwo określić zawartość alkoholu we krwi badanego. Pomiar ten jest dokonywany pośrednio, ponieważ alkomat nie pobiera próbki krwi. Zamiast tego specjalna komórka pomiarowa urządzenia sprawdza zawartość etalonu w wydychanym przez poddaną badaniu osobę powietrzu.
 
Alkohol dostaje się do płuc poprzez krwiobieg, dlatego też wynik jest miarodajny dopiero po kilkudziesięciu minutach od spożycia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat procesu wchłaniania alkoholu do organizmu możesz odwiedzić następujące strony:
-kopalnia wiedzy
-wchłanianie alkoholu
Zakładając, że alkohol jest już w krwiobiegu, alkomat dokonuje pomiaru zawartości etanolu w wydychanym powietrzu. Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju sensory, w zależności od typu alkomatu sensory te używają innych metod ilościowego pomiaru.

Może to być np. sensor półprzewodnikowy, który w zależności od ilości alkoholu zwiększy lub zmniejszy rezystancje zastosowanego półprzewodnika. Taka zmiana oporu zostanie zauważona przez sensor a odczytana wartość odwzorowana na zawartość alkoholu w badanym powietrzu. Niestety tego typu czujniki są podatne na działania innych substancji. Stąd historie o kierowcach, którzy po wypłukaniu ust płynem odświeżającym oddech (nie zawierającym alkoholu) wydmuchali na alkomacie nawet pół promila.

Istnieją także sensory elektrochemiczne, w których zawarte są związki utleniające etanol. Podczas utleniania alkohol przekształca się w kwas octowy (ten sam który powoduje zjawisko kaca), uwalnianie kwasu octowego na anodzie komórki pomiarowej powoduje wytwarzanie prądu. Jego wielkość jest tym większa im więcej alkoholu znalazło się w badanej próbce. Procesor alkomatu dokonuje obliczeń zamieniając wartość powstałego prądu na ilość alkoholu znajdującego się w wydychanym powietrzu. Alkomaty wyposażone w tego typu sensory są nieco droższe co rekompensowane jest przez większą pewność wyniku. Sensory elektrochemiczne w przeciwieństwie do półprzewodnikowych działają wybiórczo to znaczy, że obecność innych substancji (cząsteczki węgla lub nikotyny) nie mają wpływu na otrzymany wynik.

Ostatnim typem czujników są czujniki spektrofotometryczne, przez niektórych nazywane laserowymi. Sensor spektrofotometryczny działa w podczerwieni emitując promieniowanie o określonym natężeniu. Ponieważ każdy związek chemiczny pochłania promieniowanie o specyficznej częstotliwości, skalibrowany czujnik jest w stanie zmierzyć wartość promieniowania zaabsorbowanego przez dany związek. Oczywiście w przypadku alkomatów, czujniki te kalibruje się na częstotliwość fali jaką pochłania etanol.
Do niedawna alkomaty z takimi czujnikami były stosowane tylko na komisariatach, z racji ceny oraz małej mobilności sprzętu. Ostatnio pojawiły się na rynku tańsze aczkolwiek nadal nieopłacalne dla zastosowań cywilnych wersje przenośne takiego sprzętu. Niewątpliwą zaletą sensorów działających w podczerwieni jest szybkość. Policja przy użyciu takiego alkomatu jest w stanie przebadać nawet 5 kierowców w przeciągu minuty! Wynik otrzymywany jest natychmiast, badanie trwa krócej niż 10 sekund.
 

Zawartość alkoholu w powietrzu i w krwi


Niezależnie od tego, w jaki sensor wyposażony jest alkomat procesor przelicza ilość prądu, rezystancji, natężenia fal, bądź innego czynnika na zawartość alkoholu w jednostce objętości powietrza. Następnie na podstawie prostych obliczeń matematycznych ustalana jest ilość alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Posiadając tą wartość alkomat w przybliżeniu podaje ilość alkoholu we krwi.
Do tego celu stosuje się współczynnik ustalony ustawowo na 2100:1, innymi słowy mnoży się otrzymany wynik przez liczbę 2100. Jeśli w litrze powietrza znajduje się 0.4 mg alkoholu etylowego to w litrze krwi najprawdopodobniej znajduje się go:

0.4 * 2100 / 1000 = 840/1000 = 0,84 promila

Wartość 2100 wzięła się z obliczeń oraz badań. Dla każdej osoby tak naprawdę jest ona różna i wynosi od 1000 do 3500, wszystko zależy od zdrowia, zażywanych leków, współczynnika masy i wielu innych czynników. Jednak rząd przyjął uśrednioną wartość równą 2100 w celach normalizacyjnych.
 
Z tego powodu wynik badania alkomatem w pewnym sensie nie stanowi dowodu, w sprawach sądowych konieczne jest badanie krwi. Dlatego też przy wypadkach i wykroczeniach drogowych badania alkomatem, które wykryły zawartość alkoholu, są natychmiast potwierdzane badaniami krwi. Wartość tego współczynnika jest różna w innych krajach, wiąże się to nie tylko z mniej lub bardziej restrykcyjnym podejściem ustawodawcy ale także z innymi temperaturami panującym w danym kraju.

Oszukać alkomat?


Temperatura otoczenia także ma wpływ na stosunek alkoholu w wydychanym powietrzu do prawdziwej zawartości we krwi. Wynika to z większego parowania alkoholu przy wyższych temperaturach. Jeśli przed badaniem alkomatem w zimie weźmiemy kilkanaście głębokich szybkich wdechów, może się nam udać obniżyć temperaturę w płucach o 2 stopnie, w takim przypadku możemy zaniżyć wynik badania nawet o 5%. Istnieje więc szansa, że zamiast 0,2 promila na wyświetlaczu pokaże się wynik 0,19. Oprócz tego najprawdopodobniej nabawimy się też porządnego przeziębienia.

Alkomat online

Internetowa aplikacja umożliwiająca wstępne obliczenie zawartości alkoholu w organizmie.

Kontakt z nami:

e: BOK

Istnieje kilka metod, które określają prawdopodobną zawartość alkoholu we krwi najczęściej stosowanymi są metoda Widmarka oraz wyliczanie przy pomocy porcji standardowych. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie wikipedia.pl